Szkolenie na temat łagodzenia konfliktów na linii człowiek-wilk
Mając na uwadze rosnącą populację wilka Canis lupus w Polsce i województwie świętokrzyskim oraz potrzebę łagodzenia konfliktów na linii człowiek-wilk Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, zorganizowała szkolenie dla przedstawicieli urzędów gmin i starostw, z terenów, gdzie obserwuje się występowanie wilków. Zaproszono również przedstawicieli izb rolniczych, służb weterynaryjnych, policji, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego.
Spotkanie otworzyła Pani Aldona Sobolak, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach, która przywitała zebranych gości oraz krótko omówiła cel i charakter szkolenia.
Prelekcję na temat biologii i zachowań wilka, jego występowania na obszarze Polski i województwa świętokrzyskiego, interakcji z człowiekiem oraz aspektów związanych z eliminacją niebezpiecznych osobników wygłosił prof. dr hab. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Zagadnienia dotyczące ochrony prawnej wilka oraz odszkodowań za szkody powodowane przez wilki omówione zostały przez pana Dariusza Gorzkiewicza, pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Oprócz powyższych kwestii spotkanie miało również na celu wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami, co jest niezwykle ważne, w świetle działań prewencyjnych oraz pojawiających się sytuacji konfliktowych, w których najistotniejsze jest szybkie i sprawne działanie.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego cyklu szkoleń prowadzonych w województwach, w których występują szkody spowodowane przez wilki i istnieje ryzyko wystąpienia konfliktów na linii człowiek – wilk. Zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym i merytorycznym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Informacja dotycząca postępowania w sytuacjach konfliktowych na linii człowiek - wilk