Ochrona zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych w świętokrzyskim
We wrześniu br. w Suchedniowie, Zagnańsku, Bliżynie i Stąporkowie, odbyły się spotkania z właścicielami gruntów, na których występuje siedlisko przyrodnicze o kodzie 6410 Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion).
Łąki trzęślicowe, należą do jednych z najcenniejszych półnaturalnych zbiorowisk Polski i Europy Środkowej. Charakterystyczną cechą siedliska jest zmienny poziom wód gruntowych w ciągu roku. Wiosną i jesienią woda utrzymuje się wysoko, natomiast w pełni lata opada, a górne warstwy podłoża mogą czasowo przesychać. Daje to możliwość współwystępowania wielu gatunków roślin, często mających skrajnie różne wymagania siedliskowe. Łąki te mają bardzo bogatą i zróżnicowaną florę, często z udziałem gatunków rzadkich, takich jak mieczyk dachówkowaty, kukułka plamista czy nasięźrzał pospolity.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, w ramach projektu Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód realizuje działania ochrony czynnej na tym siedlisku. W związku z planowanymi zbiegami na kolejnych powierzchniach zorganizowano spotkania, na których właścicielom przybliżono cele projektu, zasady prowadzenia działań oraz korzyści z nich wynikające. Zabiegi polegają na wykaszaniu traw, usuwaniu drzew i krzewów oraz uprzątnięciu uzyskanej biomasy z obszaru siedliska.
Celem spotkań było objaśnienie właścicielom gruntów potrzeby ochrony siedliska oraz ustalenie z nimi możliwości wykonania działań. W przypadku wyrażenia zgody przez właścicieli dojdzie do podpisania porozumień pozwalających na realizację zabiegów na następnych nieruchomościach gruntowych.
Działania ochronne realizowane są w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0108/16 Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.