Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
"Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście."
Jonasz Kofta
W dniu 22 maja br. po raz kolejny będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Różnorodności
Biologicznej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Rozwiązania są w przyrodzie”. Ma on za zadanie podnosić poziom zrozumienia oraz świadomość zagadnień związanych z różnorodnością biologiczną.
Losy ludzkości są ściśle związane z różnorodnością biologiczną. Jest ona niezbędna człowiekowi do funkcjonowania w świecie.
Na ochronę zasługują wszystkie elementy różnorodności biologicznej. Najbardziej istotne z punktu widzenia zasobów przyrodniczych oraz zaspokajania potrzeb społecznych (w skali globalnej) są np. lasy równikowe czy rafy koralowe, obszary o dużej liczbie gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem, w tym obszary górskie czy wodno-błotne.
Podstawową metodą zachowania różnorodności biologicznej jest ochrona in-situ, czyli w miejscu naturalnego występowania danego elementu. W tym celu tworzy się obszary chronione i ustanawia odpowiednie sposoby zarządzania nimi. Również dużą wagę przykłada się do obszarów istotnych dla różnorodności biologicznej położonych poza terenami chronionymi. Odtwarza się tam zniszczone ekosystemy, populacje cennych i zagrożonych gatunków, zapobiega wprowadzaniu gatunków obcych lub organizmów genetycznie zmodyfikowanych.
Uzupełnieniem ochrony in-situ jest ochrona ex-situ, polegająca na zachowywaniu elementów różnorodności biologicznej poza miejscem ich naturalnego występowania, m.in. w bankach genów, ogrodach zoologicznych i botanicznych.