Prehistoryczne tereny górnictwa krzemienia pasiastego na liście UNESCO
6 lipca 2019 r. podczas trwającej w Baku 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa zapadła decyzja o wpisaniu Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyróżniony Region obejmuje cztery obiekty, do których należą kopalnie Krzemionki, Borownia i Korycizna oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec.
Kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemnych kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach jest jedną z tych jednostek, które od samego początku wspierały działania o wpis Krzemionek na listę UNESCO. Wyrazem tego jest przystąpienie do zawartego 19 lutego 2019 r. porozumienia w sprawie współpracy na rzecz Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.
Część terenu Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego objęta jest ochroną rezerwatową i stanowi rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, który został utworzony w 1995 r. W rezerwacie, niezależnie od kompleksu kopalń chroniona jest roślinność, w tym świetlista dąbrowa, grąd oraz na niewielkich powierzchniach murawy kserotermiczne z ciekawymi gatunkami roślin - wawrzynkiem główkowym, obuwikiem pospolitym, buławnikiem czerwonym, dzwonecznikiem wonnym, goryczką krzyżową, zawilcem wielkokwiatowym, lilią złotogłów, ostrożeniem pannońskim, pluskwicą europejską, dziewięćsiłem bezłodygowym, podkolanem białym i zielonawym oraz naparstnicą zwyczajną.
Więcej informacji o Krzemionkach na stronie UNESCO
Fot.: Bogusław Sępioł