Posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach
23 lipca 2021 r. w trybie online odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach.
Przedmiotem obrad były wnioski dotyczące działalności turystyczno-rekreacyjnej w rezerwacie przyrody Kadzielnia. Obecnie obowiązuje zarządzenie nr 19/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie wyznaczenia miejsc wspinaczki w rezerwacie przyrody Kadzielnia. Wnioskowano o wyrażenie zgody na utworzenie nowych miejsc do wspinaczki. Ponadto omawiano możliwość wykorzystania instalacji linowej zainstalowanej w rezerwacie na czas Święta Kielc w dłuższym okresie tj. do 30 września bieżącego roku.
Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Kielcach negatywnie zaopiniowała realizację powyższych zamierzeń przed opracowaniem planu ochrony dla rezerwatu przyrody Kadzielnia Zwrócono uwagę aby z opracowanej w przyszłości dokumentacji wynikała potrzeba wskazania obszarów i miejsc udostępnianych dla celów edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, wraz z określeniem sposobów ich udostępniania.
Na posiedzeniu omawiano także projekty zarządzeń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach sprawie wyznaczenia szlaków ruchu pieszego w rezerwatach przyrody Chelosiowa Jama i Moczydło. O wyznaczenie szlaków ruchu pieszego wnioskowała Gmina Piekoszów, która wykonała ścieżki dydaktyczne, przy których zostały ustawione tablice edukacyjne, oraz wybudowany taras widokowy nad zachodnim kamieniołomem w rezerwacie Chelosiowa Jama. Gmina zobowiązała się do utrzymania w należytym porządku wyznaczonego szlaku.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 15 ustawy o ochronie przyrody, na terenie rezerwatu przyrody zabrania się m.in. ruchu pieszego za wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Udostępnienie rezerwatu do ruchu pieszego umożliwi osobom odwiedzającym rezerwat legalne poruszanie po jego terenie. Wyznaczenie szlaków jest kompromisem pomiędzy zapotrzebowaniem na korzystanie z walorów turystycznych, rekreacyjnych, edukacyjnych i historycznych rezerwatów a aspektami związanymi z zachowaniem ich celów ochrony. W ten sposób zostały udostępnienie ściśle określone miejsca, co pozwala na uregulowanie ruchu turystycznego z poszanowaniem elementów przyrody nieożywionej i ożywionej. Regionalna Rada Ochrony Przyrody przychyliła się do wniosku Gminy.
Wszystkim Członkom Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach serdecznie dziękujemy za udział w posiedzeniu oraz cenne wskazówki oraz merytoryczne uwagi dotyczące omawianych kwestii.
Fot.: Bogusław Sępioł