Kolejny etap działań w celu ochrony torfowisk w rezerwacie przyrody Białe Ługi
Na terenie całego kraju obserwuje się zmniejszenie zasobów wodnych. Wynika to z wielu czynników takich jak np. nieprawidłowo prowadzone działania melioracyjne w minionych latach czy też coraz bardziej zauważalne zmiany klimatyczne.
Zjawisko to nie ominęło ekosystemów znajdujących się w rezerwacie Białe Ługi a zwłaszcza torfowisk. Obniżenie poziomu wód jest jedną z najczęstszych przyczyn degeneracji tych siedlisk, zatem zahamowanie odpływu wody to podstawowy i najważniejszy element ich czynnej ochrony.
Jednym z celów wskazanych w planie ochrony tego rezerwatu oraz w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Lasy Cisowsko-Orłowińskie jest poprawa stosunków wodnych poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych. Cel ten można osiągnąć poprzez piętrzenie wód za pomocą zastawek i ścianki szczelnej posadowionej w gruncie. Prowadzić ma to do polepszenia warunków wilgotnościowych w torfowiskach w rezerwacie. Zastawki spowodują spowolnienie spływu wód powierzchniowych, natomiast rzadziej stosowana metoda instalacji ścianki szczelnej ma ograniczyć odpływ wód znajdujących się pod powierzchnią gruntu.
Pierwszym etapem w realizacji zadania jest przygotowanie dokumentacji projektowej. Na początku marca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach podpisała umowę na wykonanie projektu technicznego dla budowy zastawek/piętrzeń i ścianki szczelnej na terenie rezerwatu przyrody Białe Ługi.
Zadanie to jest realizowane w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0108/16 "Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód". Celem realizacji projektu jest wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej, w obrębie wybranych siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków prowadzących do poprawy stanu ich ochrony lub zahamowanie negatywnego trendu zmian.