Dzień Krajobrazu w województwie świętokrzyskim
18 października 2018 r. w ramach przypadającego na dzień 20 października Dnia Krajobrazu pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach wspólnie z pracownikami Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz uczniami z Zespołu Szkół Nr 1 Specjalnych w Kielcach odbyli jesienny spacer po terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Trasa prowadziła ścieżką edukacyjną geologiczno – kruszcowo – górniczą przez rezerwat przyrody Karczówka oraz obejmowała trzy wzniesienia: Karczówkę, Grabinę i Dalnię. Długość trasy to ok. 3,5 km.
Przedstawiciele Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przekazali wiedzę na temat walorów krajobrazach oraz roli i funkcji krajobrazu jaką pełni w życiu każdego człowieka. Podczas spaceru podziwiano charakterystyczny krajobraz Gór Świętokrzyskich, głównie Pasma Kadzielniańskiego. W tym paśmie, wznoszącym się w południowo-zachodniej części Kielc leży rezerwat Karczówka. Obszar rezerwatu obejmuje część szczytową oraz stoki wyraźnie zaznaczającego się wzniesienia o wysokości 336 m n.p.m. Wzgórze zbudowane jest z wapieni dewońskich i pokryte licznymi pozostałościami historycznych kopalń, które powstawały tu w ciągu kilkuset lat (do XIX wieku), w związku z poszukiwaniem i eksploatacją rudy ołowiu – galeny. Pozostałości górnictwa kruszcowego mają formę lejów, zapadlisk, wąwozów w miejscu tzw. szpar górniczych oraz hałd. Teren rezerwatu porasta kompleks leśny, gdzie na siedlisku grądowym występuje głównie sosna, w wieku nawet do 200 lat. Towarzyszą jej buk, brzoza, dąb, grab, klon, osika oraz leszczyna, kruszyna i trzmielina. W runie leśnym znaleźć można między innymi zawilca wielkokwiatowego, lilię złotogłów, sasankę łąkową, pluskwicę europejską, bluszcz pospolity, konwalię majową, paprotkę zwyczajną i kopytnika pospolitego. W obrębie rezerwatu znajduje się pomnik poświęcony pamięci powstańców styczniowych. Na wzgórzu Karczówka, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu góruje zabytkowy zespół klasztorny z XVII wieku Z platformy widokowej podziwiać można panoramę Kielc.
W trakcie spaceru organizowanego z okazji obchodów Dnia Krajobrazu w Polsce, ale i również Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, uczestnicy dowiedzieli się o istotnym znaczeniu krajobrazu w życiu codziennym, o rosnącej roli człowieka w jego kształtowaniu oraz o zasadności ochrony cennych krajobrazów.