Droga Krzemionek do UNESCO
23 sierpnia br. w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki miała miejsce sesja popularnonaukowa Droga Krzemionek do UNESCO. Spotkanie to odbyło się w ramach VIII Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. Wzięli w niej udział autorzy wniosku o wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, eksperci pracujący przy wniosku oraz inne osoby, które przyczyniły się do wielkiego sukcesu Krzemionek.
Podczas sesji głos zabrali: Artur Jedynak z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Jerzy Tomasz Bąbel - ekspert niezależny. Wystąpienia były okazją, aby przypomnieć historię wpisu Krzemionek na Listę UNESCO i omówić szanse związane z obecnością na Liście.
Wśród uczestników sesji znaleźli się Aldona Sobolak - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach i Jarosław Pajdak - Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach jest jedną z tych jednostek, które od samego początku wspierały działania o wpis Krzemionek na Listę, czego wyrazem było przystąpienie do zawartego 19 lutego 2019 r. porozumienia w sprawie współpracy na rzecz Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.
Fot.: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki