Dane satelitarne w ochronie środowiska
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii oraz Geoparkiem Kielce przygotowały "Seminarium Informacyjne Programu Copernicus - dane satelitarne wsparciem w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska", które odbyło się 30 maja 2019 r. w Geoparku Kielce. Spotkanie zostało objęte patronatem honorowym Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Celem wydarzenia było pogłębianie i popularyzacja wiedzy dotyczącej wykorzystania potencjału technologii satelitarnych w działaniach związanych z ochroną środowiska.
Na seminarium zostały przedstawione analizy terenu z różnych punktów czasowych, monitorowanie zbiorowisk roślinnych na terenach chronionych, detekcja obszarów silnie wpływających na otaczające je środowisko - na przykładzie kopalni odkrywkowych. Zaprezentowano także produkty i serwisy programu Copernicus, stanowiącego wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 uczestników, będących przedstawicielami administracji publicznej z regionu: Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Starostwa Powiatowego w Staszowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.
Organizacja tego typu wydarzeń z pewnością przyczyni się do większego wykorzystania danych satelitarnych w szeroko rozumianych zadaniach z zakresu ochrony środowiska w administracji publicznej. Implementacja bowiem danych satelitarnych i opracowanych na ich podstawie map oraz analiz umożliwia efektywniejsze zarządzanie obszarami chronionymi. Ponadto kontrolę odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawę