Czynna ochrona siedlisk przyrodniczych w województwie świętokrzyskim
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach przeprowadziła trzeci etap prac z zakresu ochrony czynnej muraw kserotermicznych i roślinności słonoroślowej, tj. siedlisk przyrodniczych podlegających ochronie w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000 w województwie świętokrzyskim.
Ochrona czynna objęła 26 ha muraw kserotermicznych oraz 0,61 ha słonorośli. W ramach prac na przełomie września i października 2015 r. wykonano koszenie roślinności zielnej i odrostów krzewiastych, grabienie biomasy oraz jej wywiezienie poza teren rezerwatów przyrody. Poprawiło to warunki świetlne i termiczne, istotne dla występowania i rozwoju roślinności kserotermicznej. W rezerwatach, gdzie występuje jałowiec pospolity pozostawiono pojedyncze okazy oraz skupiska tego gatunku. Zabiegi mają na celu utrzymanie w niepogorszonym stanie zbiorowisk roślinnych, a w dalszej perspektywie czasowej poprawę ich stanu.
Projekt realizowany jest w rezerwatach przyrody położonych na Ponidziu:
- Polana Polichno,
- Góry Wschodnie,
- Przęślin,
- Skotniki Górne,
- Skowronno,
- Winiary Zagojskie,
- Skorocice,
- Owczary;
położonych w centralnej części województwa:
- Góra Miedzianka,
- Góra Zelejowa;
położonych w zachodniej części województwa:
- Murawy Dobromierskie.
Powyższe czynności wchodzą w zakres zadania Prowadzenie czynnej ochrony siedlisk przyrodniczych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, stanowiących przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 oraz cele ochronne rezerwatów przyrody, które zaplanowano do realizacji na lata 2013 – 2016.
Projekt finansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych.
Fot.: Paweł Synowiec